Porady

Klimatyzacja w walce z upałami, czyli jak ekonomicznie ochłodzić powietrze

Klimatyzacja, to najskuteczniejsza, ale zarazem najdroższa metoda szybkiego ochłodzenia powietrza. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zwiększenie intensywności pracy urządzenia, sprawdźmy co zrobić, by działało ono wydajniej bez jednoczesnego zwiększania kosztów zużycia energii.

Jak zadbać o mieszkanie podczas upałów

Grunt to świeże powietrze

Upały każdemu dają się we znaki. Brak energii, ciągła apatia i tak nieprzyjemne odczucie braku świeżości, to problemy, z którymi nawet mieszkańcy naszego kraju muszą sobie radzić. Dobrą praktyką, zwiększającą skuteczność pracy systemów klimatyzacyjnych, jest wpuszczenie dużej dawki świeżego powietrza. Wystarczy ledwo uchylone okno, bądź – jeśli mamy taką możliwość – otwarte drzwi.

AGD, czyli wróg klimatyzacji

O skuteczności pracy urządzeń klimatyzacyjnych, decydują również inne urządzenia AGD. Włączenie w upalny dzień kuchenki mikrofalowej, piekarnika a nawet tradycyjnych żarówek z wolframowym żarnikiem, może znacznie wpłynąć na wzrost temperatury. Wyłączenie tych urządzeń to nie wszystko. Decydując się na montaż klimatyzacji, warto zwrócić uwagę, by nie znajdowała się ona w bliskim ich sąsiedztwie. Zabudowane w niej czujniki, mogą wypaczyć jej pracę. Zwłaszcza, jeśli oddziałują na nie dodatkowe źródła ciepła.

Jak dbać o klimatyzację

Czyszczenie to podstawa

Klimatyzacja w domu musi być regularnie czyszczona. Jeśli o to nie zadbamy, jej efektywność zacznie powoli spadać (o aspektach zdrowotnych nie wspominamy). Oprócz standardowego czyszczenia i odgrzybiania, przyda się również wymiana czynnika chłodzącego. Czynności te spowodują, że klimatyzacja będzie działać efektywniej, przy jednoczesnej redukcji zużycia energii.

Odpowiedni harmonogram pracy

Klimatyzacji należy używać w przemyślany sposób. Nie ma potrzeby jej włączać, jeśli wracamy do domu po południu, lub późnym wieczorem. W takich sytuacjach o wiele lepiej sprawdzi się uchylenie wszystkich okien. I co ważne – nie będzie nas kosztować ani grosza.

Podsumowując, klimatyzacja w domu jest potrzebna. Niemniej, jak każde inne urządzenie, również i ona powinna być wykorzystywana w sposób przemyślany i ekonomicznie uzasadniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *